Bon energetyczny – świadczenie pieniężne wprowadzone ustawą z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego – przysługiwać będzie za okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. i będzie wypłacany jednorazowo:
– gospodarstwu domowemu jednoosobowemu, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych za 2023 r., zwanego dalej „przeciętnym dochodem za 2023r.”, nie przekraczała kwoty 2500 zł
– gospodarstwu domowemu wieloosobowemu, w którym wysokość przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę nie przekraczała kwoty 1700 zł.
Obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że w przypadku przekroczenia wskazanych powyżej kryteriów bon energetyczny przysługuje w wysokości różnicy między kwotą bonu energetycznego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód za 2023 r.
na osobę. W przypadku gdy ustalona w ten sposób wysokość bonu energetycznego jest niższa niż 20 zł, bon ten nie przysługuje.
Wysokość bonu energetycznego:
– dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – 300 zł
– dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 400 zł
– dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 500 zł
– dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 600 zł
W przypadku gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496), do dnia 1 kwietnia 2024 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy, bon energetyczny wynosi odpowiednio:
– dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – 600 zł
– dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 800 zł
– dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 1000 zł
– dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 1200 zł
Wniosek o wypłatę bonu energetycznego składa się na piśmie w postaci:
– papierowej, opatruje się własnoręcznym podpisem i składa osobiście odpowiednio
w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pyskowicach, ul. Strzelców Bytomskich 3 (parter,
p. 127 i p. 128, w godzinach przyjęć stron) lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej
– albo elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) i opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r.
Wnioski złożone po 30 września pozostawia się bez rozpoznania.
Przyznanie bonu energetycznego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.
Organ przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu bonu energetycznego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego. W przypadku gdy wnioskodawca
nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego, istnieje możliwość odebrania informacji o przyznaniu bonu energetycznego w siedzibie Ośrodka.
Nieodebranie informacji o przyznaniu bonu energetycznego nie wstrzymuje wypłaty tego bonu.
Wnioskodawca może jednorazowo wystąpić do organu o korektę wysokości przyznanego bonu energetycznego w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego bonu.
Wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego dostępny jest na stronie:
https://bip.mos.gov.pl/energetyka/wzor-wniosku-o-wyplate-bonu-energetycznego